Zlaté české ručičky

Diabetická karta, slepecká hůl či energicky soběstačný rodinný dům. Toto jsou tři projekty českých studentů ČVÚT, které dobývají svět.

Glukometr v peněžence

Celosvětový úspěch slaví nápad vysokoškolského studenta Marka Nováka, který se již od střední školy zabývá medicínskými projekty.  Velice ho oslovila problematika celosvětové pandemie diabetu, jehož definitivní vyléčení zatím není možné. Vyvinul tedy zařízení, které diabetikům usnadní měření glykemie.

Jeho glukometr X.GLU je bezbateriový, má podobu a velikost kreditní karty a nabíjí se pomocí kontaktu s mobilním telefonem.  Do chytrého telefonu se také ukládají naměřené hodnoty cukru v krvi diabetika. Kontinuálním sběrem dat a jejich ukládání do cloudu tak mohou mít jak pacient, tak i lékař nepřetržitý přístup ke sledovaným údajům.

Projekt je určen zejména pro malé děti, které mohou mít problém s disciplínou a neustálou kontrolou hladiny cukru v krvi. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Se svým tříčlenným týmem Marek Novák nejprve zvítězili v česko-slovenském finále v Bratislavě a hned na to v celosvětovém v americkém Seattlu.

O přístroj již projevily zájem farmaceutické společnosti. Jeho uvedení na trh je plánováno v horizontu dvou let. Oproti běžným zařízením tohoto typu má poloviční náklady na výrobu.

Bílá pomocnice s kamerovou navigací

Nová speciální slepecká hůl se na první pohled nijak výrazně neliší od běžných slepeckých holí, k vrchní části u madla je však připevněn speciální ovladač s pěti tlačítky.  Prostřednictvím nich uživatel hůl obsluhuje. Hůl s vlastní SIM kartou je napojena na internet a umožňuje nevidomému spojit se s vidomým světem.

Uživatel tedy nebude závislý jen na nějaké profesionální službě navigačního centra, ale s navigací, s potřebami v jeho životě a pohybováním mu může pomoci prakticky kdokoliv. Rodinný příslušník, kamarád, soused. A dotyčná osoba se  klidně může nacházet na druhém konci světa. Nevidomý se telefonem spojí se svým rádcem a na nasdílené aplikaci se druhé straně ukáže poloha a video, kde se dotyčný nachází a co by viděl, kdyby viděl.

„Jsem velice rád, že se nám podařilo projekt realizovat, protože výraznou měrou přispěje ke zkvalitnění života nevidomých,“ uvedl k výsledku projektu jeho řešitel, doc. Jiří Chod z katedry telekomunikační techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Na vývoji nové generace bílých holí pracovali na ČVUT už od roku 2013.

Do budoucna chtějí čeští tvůrci potřebu chytrého telefonu úplně odbourat. Vývoj se dále bude ubírat směrem k vytvoření speciálních brýlí, které se bezdrátově spojí s holí. V nich bude umístěna kamera, sluchátka a mikrofon.

Air House neboli Vesnická světnice

Studenti pod vedením Fakulty architektury při pražské ČVUT pracovali na projektu energeticky soběstačného domu Air House dva roky. Nestačilo vytvořit jen návrh, museli si také zajistit jeho financování a s tím související propagaci.

Dům je navržen jako chata pro ekologicky smýšlející lidi na vrcholu produktivního věku, která může v důchodu sloužit pro plnohodnotné trvalé bydlení. Inspirací je česká tradice chatařství a chalupářství,“ uvedli autoři.

Svůj Air House postavili nejprve v Praze 6, přímo v areálu vysoké školy. Poté jej rozmontovali a přepravili v sedmi námořních kontejnerech z Hamburku Panamským kanálem do Los Angeles. Plavil se 27 dní a nic se neztratilo ani nezničilo. V Kalifornii ho znovu sestavili a deset dní provozovali. Během této doby jej navštěvovali členové odborných porot a hodnotili ze všech zadaných hledisek. A Je třeba zdůraznit, že dům obstál ve dvou odlišných podnebích, našem a kalifornském, a navzdory změnám zůstal nezávislý na z vnějšku dodávaných energiích. Výsledkem bylo 3. místo celkovém hodnocení mezinárodní soutěže Solar Decathlon.