Osvoboďte mysl, meditujte!

PEREX

Kdo nemedituje, nežije. Odpojte se od stresu, zapomeňte na všechny rušivé a zneklidňující faktory všedního dne a efektivně odpočívejte. Naučte se to a váš život se změní k lepšímu.

Pod společným názvem „meditace“ se skrývá celá řada druhů různých duševních i tělesných cvičení, jejichž společným cílem je přivést mozek a vědomí cvičícího do stavu hlubokého uvolnění. V něm může dojít až k prožitku probuzení, osvícení, navození vyššího vědomí, komunikace s Božstvím a se silami přírody (tzv. transcendentální meditace). Meditace tedy není cílem, je jen prostředkem pro práci s vlastní myslí. Meditace je hlubokým pohroužením se do sebe, do hlubin vlastní duše a mysli, kde mohou hinduisté zažít třeba jednotu átmanu a brahmy. Buddhisté meditací objevují pomíjivost všech věcí a fakt, že skutečnou podstatou světa je utrpení.

Na asijská náboženství ale můžete s klidem zapomenout. Podle Davida Fontany (Kniha meditačních technik,1998) „meditace může ztišit neklid vnitřního i vnějšího světa“. A právě tohle je základním smyslem meditace pro západního člověka: odpojení od stresu, zapomenutí na všechny rušivé a zneklidňující faktory všedního dne a efektivní odpočinek. Naučte se to a váš život se změní k lepšímu.

Hladiny duše

Meditace je pojmem, který byl v ústech rychlokvašených západních new-age mystiků, bláznivých léčitelů, kšeftařů s duchovnem a Asiatů ze Žižkova snad nejvíc zamlžen. Z hlediska vědy přitom na meditaci není vůbec nic tajemného. Fyziologové vědí, že lidský mozek při své činnosti produkuje slabé elektrické vlnění, měřitelné při běžném lékařském vyšetření na elektroencefalografu. Frekvence tohoto mozkového vlnění (v Hz) je tím vyšší, čím je člověk v dané chvíli aktivnější, vzrušenější a vystresovanější.

V průběhu dne a noci se může naše mozková frekvence pohybovat od hladiny delta, charakterizované naprostým útlumem všech mozkových funkcí (např. hluboký bezesný spánek) přes hladiny theta (částečný útlum, např. při mělčím spánku se sny), alfa (bdělost bez napětí a soustředěného myšlení), beta (vědomé soustředění na vnější svět, připravenost reagovat a bojovat, v nejvyšších frekvencích tzv. superbety až stres) a gamma (náhlá jasnozření a vysoce efektivní zpracování informací v situacích, kdy mozek vystavujeme extrémně náročným úkolům). Experimenty prováděné u tibetských mnichů prokázaly souvislost mezi transcendentálními duševními stavy a vlnami gama. Když byli mniši vyzváni, aby uvolnili pocity soucitu, jejich mozková aktivita přešla na frekvenci gama. V tomto stavu máte pocit, že dokážete všechno. Jsou dominantní v situacích, kdy vystavujeme náš mozek náročným úkolům.

Meditace pak není nic jiného než vědomé uvedení pracovní frekvence vlastního mozku do hladiny alfa, kdy se mysl vyprázdní od jakýchkoli myšlenek. Tento bdělý odpočinek těla i duše je doprovázen příjemnými a slastnými pocity pohody a celkovou duševní i tělesnou regenerací organismu. Několik desítek minut dlouhý pobyt v hladině alfa se vyrovná několika hodinám spánku. Většina z nás dosahuje alfy jen v krátkých chvílích těsně před usnutím a před probuzením. Po zbytek života jsme buď zcela utlumeni v deltě či v thetě ve spánku, nebo naopak zcela aktivní v betě během dne. Nácvikem některé z východních meditačních technik se můžete naučit dostat se do alfy kdykoli během dne takřka na povel.
 Protože asijská náboženství věří, že ve stavu odpovídajícím hladině alfa se lidská duše přibližuje božství, byla meditace původně součástí prakticky všech východních náboženských praktik. V řadě meditačních center pro západní hledače duchovna, která začala v Asii vznikat zhruba od konce 60. let minulého století, se už dnes ale vyučuje i bez nich. Meditace jako velmi efektivní metoda kontroly vědomí, zbavená svého náboženského a mystického obsahu, může pomoci k „vystoupení ze sebe sama“, k relaxaci, k pročištění a lepšímu ovládnutí vlastní mysli, odstranění škodlivých návyků, nepříjemných pocitů a negativních emocí. To všechno se pak báječně hodí i v běžném každodenním životě doma na Západě.

Východních meditačních technik existují tisíce. Kdosi spočítal, že třeba jen théravadový buddhismus rozlišuje čtyřicet metod nácviku koncentrace a padesát metod nácviku vědomé pozornosti (tzv. mindfulness). Tibetský buddhismus používá stovky vizualizačních meditací a hinduistických jógových meditací je nepočítaně. Základní otázka tedy zní, jak si v té nekonečné záplavě vybrat metodu, která „sedne“ právě vám.

Letem světem

Můžete se na pár hodin nebo i dnů uzavřít do ticha meditační cely, izolované od světa (tzv. retreat), kam se někteří tibetští mniši nechávali zazdít na celý zbytek života. Můžete svou mysl soustředit na vnější předměty (soška Buddhy, rituální malba thangka, plamen svíčky…) nebo na symbolické tvary (složitý buddhistický obrazec mandala). Můžete se dát vést tóny speciální meditační hudby nebo monotónně recitovat mantru, tajnou slabiku, kterou vám věnuje duchovní učitel (případně i všeobecně známou buddhistickou mantru Óm mani padme húm!). Čínský čchan a japonský zenový buddhismus staví na dlouhém upřeném hledění do holé bílé zdi a na nesmyslných a nelogických hádankách, tzv. kóanech. V marných snahách o jejich vyřešení lze nakonec nahlédnout absurditu snahy pochopit svět rozumem. Můžete tak zažít satori, náhlé vhledové pocitové osvícení a změnu dosavadního konvenčního způsobu vnímání reality.

Nejrozšířenější meditační techniky ovšem fungují na bázi různých dechových cvičení. Sledováním rytmu vlastního dechu je nejjednodušším způsobem, jak osvobodit svou mysl od neustále těkajících myšlenek a umožnit jí ponořit se do alfy. Dechovou metodu používá i čistě sekulární nenáboženský meditační program snižování stresu MBSR (česky více na www.mbsr.cz).

Existují i  přístroje tzv. audiovizuální stimulace mozku (známé jako psychowalkmany), které umožňují dosáhnout prožitku meditace a vyladění mozku na požadovanou frekvenční hladinu velmi rychle, s využitím západních čistě technických prostředků. “Kdyby dnes žil Buddha, jistě by psychowalkman používal,” říká Vlastimil Marek. “Proč trávit čas zdlouhavým sezením někde v himálajské jeskyni, když ten úžasný duševní stav můžeme mít hned teď?” O psychowalkmenech (www.galaxy.cz) se dočtete víc příště.

Kde hledat v Indii

Můžete to ale samozřejmě zkusit i klasicky.  Hlavní cílovou zemí západních hledačů duchovna je tradičně Indie. Hinduističtí svatí muži a guruové tu v průběhu posledních desetiletí založili řadu ášramů, orientovaných na západní žáky. Na mnoha místech Indie lze absolvovat meditační a jógové kurzy, zájemci o buddhismus mohou navštěvovat kurzy mahajánové i hínajánové meditace.

Desítky ášramů fungují v posvátném městě Rišikéš ve státě Uttarpradéš v severní Indii, v tomto známém poutním místě si ale dávejte pozor na podvodníky. Za návštěvu stojí jógové ášramy Véd Niketan a Jóga Niketan, kde můžete mimo jiné studovat jógu a meditační dechové techniky. Šivanada ášram, kde probíhají veřejné meditační kurzy, je jednou z mnoha světových poboček společnosti Divine life society, založené proslulým jogínem Šivanandou. Další ášramy v Rišikéši zahrnují například Jóga study centre, pořádající třítýdenní kurzy hathajógy pro začátečníky, Dajánanda Védanta ášram s jógovými kurzy, Vanamli Gíta Jógášram či Šankaračaríja Nagar transcendental meditation centre kontroverzního „exportního gurua“ Maharišiho Mahéše, kam jezdívali koncem 60. let meditovat Beatles. Mahariši Mahéš Jógí přišel začátkem 60. let s dnes celosvětově rozšířenou metodou tzv. transcendentální meditace.

Ve městě Púna ve státě Maharáštra funguje pod názvem Osho commune international duchovní centrum, navazující na učení nedávno zesnulého kontroverzního gurua Rádžníše (Osho). Místo mnohaletých namáhavých duchovních cvičení jim s pomocí své meditační metody, zvané Mystická růže nabízel okamžité „instantní“ osvícení. Zatímco jedni Osha velebí jako Buddhu našeho věku, druzí jej označují za podvodníka, který na zájmu Západu o východní duchovno vydělal miliony dolarů. V Oshově komuně můžete navštívit tropické zahrady, Institut lásky, Školu mysticismu, Meditační klub či Centrum pro transformaci.

V jihoindickém městě Pontiččéri (Pondichery) najdete ášram zesnulého jogína Auróbinda, který se pokoušel o syntézu tradiční indické jógy s moderní západní vědou. Pod vlivem jejích myšlenek vznikla koncem 60. let nedaleko Pontiččéri experimentální ekologická a duchovní komunita budoucnosti Auroville, kde dnes žije tisícovka osadníků z třiceti zemí světa.

Ve státě Rádžasthán jsou tři ášramy známého jogína Mahéšvaránandy. Před lety přinesl do Evropy tzv. jógu v denním životě jako ucelený systém, spojující tělesná cvičení s duchovní složkou, přizpůsobený západnímu životu. V Česku se mohou zájemci o tento jógový směr obrátit na Společnost Jóga v denním životě (www.joga.cz).

Jeden ze současných nejznámějších indických svatých mužů, „posel univerzální lásky“ Satya Saji Bába, zemřel v dubnu 2011. O jeho zázracích se vypráví mnoho historek a Saji Bába má miliony věřících po celém světě. Dokázal prý například být na mnoha místech současně či materializovat silou vůle posvátný popel vibhúti a drobné dárky pro své příznivce. Hlavním Saji Bábovým sídlem, kde trávil období od srpna do února, je vesnice Puttaparthi ve státě Andhrapradéš ve střední Indii (pět hodin autobusem z města Bengalúru). V ášramu je neustále několik tisíc jeho oddaných, mezi nimiž potkáte mnoho západních hledačů. Saji Bábovi přívrženci založili několik center i v Čechách, viz třeba www.saibaba.cz.

Ve vesničce Amritapuri v jihoindickém státě Kérala najdete velký ášram „Svaté matky“ Ammy Maty Amritanandamájí. Každý den udílí hromadná požehnání daršany, při nichž své žáky objímá a líbá a přebírá na sebe jejich starosti a hříchy. Zní to sice podivně, ale na vlastní oči jsem se přesvědčil, že je to pro většinu z nich hluboký duchovní zážitek. V ášramu, ležícím v překrásném palmovém háji na břehu moře, je kromě meditační haly také ájurvédská nemocnice a dobročinné centrum s řadou programů pro indické chudé.

V severoindické Dharamsále, kde sídlí exilová tibetská vláda v čele s XIV. dalajlamou, probíhá zde řada meditačních kurzů pro začátečníky i pokročilé. Meditačních center je tu několik, např. Vipassana center (hínájánový buddhismus) či Tushita retreat centre (tibetský tantrický máhájánový buddhismus). Kvalitní čtrnáctidenní kurz máhájánové meditace, doplněný přednáškami o buddhismu stojí asi 100 USD. Klikněte na www.dharamsalanet.com.

V Bódhgaji ve státě Bihár, kde Buddha dosáhl osvícení pod stromem bódhí, najdete desítky chrámů jednotlivých buddhistických zemí, z nichž některé nabízejí meditační kurzy (máhájánové i hínájánové). Další možností je doptat se tu na spolky International meditation centre nebo Root institute for wisdom culture, nabízející různě dlouhé kurzy buddhistické meditace. Hlavní sezónou pro tyto kurzy je zimní období, podrobnosti hledejte na www.rootinstitute.com.

V hlavním ladakském městě Léhu se můžete zúčastnit meditačních kurzů, pořádaných společností Mahabódí. Informace hledejte na nástěnkách v restauracích. V ulici Chamspar Lane probíhají kurzy jógy. Kurzy buddhistické meditace najdete i v nedaleké vesničce tibetských uprchlíků Choglamsar.

Ostatní asijské země

Nepál nabízí především jógové kurzy a lekce buddhistické meditace. Úroveň výukových středisek je různá, řada z nich se už dnes zaměřuje na zájemce ze Západu. Většinu z nich najdete v hlavním nepálském městě Káthmandú: Yoga studio, známé také pod názvem Yoga house poskytuje hathajógové kurzy. Himalayan Yogic institute (nedaleko hotelu Káthmandú ve čtvrti Thamel) se zaměřuje na jógové a buddhistické meditační kurzy. V klášteře Kopan několik kilometrů severně od Káthmandú lze navštěvovat kurzy buddhistické meditace a filozofie a lekce tibetské medicíny (kopanmonastery.com).

V Thajsku najdete hínájánovou formu buddhismu, známou též jako théravada. Její nejčastější meditační metodou je tzv. vipassana (vhled). V některých thajských chrámech lze navštěvovat meditační kurzy, nebo se dokonce na nějakou dobu stát bhikkhu, buddhistickým mnichem. Výuka sice většinou probíhá v thajštině, leckde už ale západním zájemcům vycházejí vstříc a pořádají kurzy v angličtině.

Hledání duchovna je nejlépe začít v hlavním městě Bangkoku. V místním známém chrámu Wat Mahathat (nedaleko „turistického ghetta“ na ulici Khao San) funguje takzvaná Section five, jakési buddhistické infocentrum. Dostanete tu nejrůznější rady a anglicky psané brožurky s popisem většiny thajských klášterů a možnostmi studia v nich. V tomto klášteře také pracuje International buddhist meditation centre, kde probíhají pravidelné sobotní kurzy meditace v angličtině.

Na ostrově Ko Pha-Ngan (nedaleko známějšího turistického ostrova Ko Samui) je malý klášter Wat Khao Tham, kde probíhají desetidenní buddhistické kurzy, speciálně určené cizincům. Vedou je západní učitelé thajské meditace Steve a Rosemary Weissmanovi. Po celou dobu pobytu se zde mlčí, čímž se prý dosáhne změny vnímání a silného ponoru do sebe sama.

Oblíbeným cílem hledačů osvícení je i Srí Lanka. Vyrostla zde řada meditačních center, zaměřených na západní žáky. Důležitým místem je město Kandy v centrální hornaté části Srí Lanky. Meditační kurzy tu probíhají na mnoha místech, třeba v Nilambe meditation centre, které je zhruba tři kilometry od centra města. Další možnosti zahrnují Theruwan international buddhist meditation centre v Uduwele asi deset kilometrů od Kandy nebo Rockhill hermitage ve Wigirikandě.