Čtení, jednička v boji proti stresu

Zážitkové, odpočinkové, relaxační. To je to pravé čtení. Úžasný a zdravý útěk od každodenního stresu. Prostým otevřením knihy přijímáte pozvání do literárního světa, který za vámi zavře dveře před vším negativním, nepříjemným, nechtěným a organizovaným.

Tím opravdovým čtením, které uvolní svalové napětí a sníží tepovou frekvenci, ale myslíme pouze to, které není samozřejmé. Není to „nutné a denní“ čtení pracovních e-mailů, zápisů z porad, upravování smluv, vyhlášek, nařízení, veřejných nápisů, popisů… bla, bla, bla. Je to to příjemné, hřejivé, líbivé a vábivé.

Zpravidla začíná již nadšením nad pořízenou knihou, pohlazením obalu, zběžným prolistováním a přivoněním si potištěných stran. Těšení se a plánování, kdy, kde a jak dojde k ochutnávce prvních řádků. Následuje uvelebení se na sedačce dopravního prostředku, lavičce v parku, v oblíbeném křesle či kavárně s všudypřítomnou vůní kávy a ponoření se do příběhu. Během vteřiny jste vtaženi do děje a stáváte se jeho součástí. Okolní svět pro vás přestává existovat. V tu chvíli můžete být kýmkoliv. Vášnivým milencem, dobrodruhem, dobyvatelem, vyzyvatelem, detektivem, špičkovým kuchařem, letcem, kouzelníkem… Jste to jen Vy a Vaše radost.

Během prvních šesti minut čtení se viditelně zklidníte a snížíte stresové zatížení až o 68 %. Překvapivě čtení, jako forma relaxace, je jedním z nejefektivnějších nástrojů vůbec. Až hned za ním skončil poslech oblíbené hudby, procházka přírodou, či šálek oblíbené kávy nebo čaje. Pravidelným 30minutovým čtením trénujete mozek a udržujete ho v dobré kondici až do pokročilého věku. Zároveň jím snižujete pravděpodobnost onemocnění Alzheimerovou chorobou. Čtením knih získáváte obrovskou slovní zásobu a dokážete se lépe vcítit do pocitů a stavů ostatních osob díky rozmanitosti literárních postav a jejich charakterů. Prožívání zážitků, strachu, radosti, napětí a úzkosti postav v knize vám také může pomoci lépe porozumět sobě samým. Navíc, pokud pravidelně čtete svým dětem před spaním, nejenže utužujete vzájemné a celoživotní vztahy, ale také rozvíjíte jejich představivost a tvořivost a podporujete jejich psychický rozvoj. To jsou jen některé závěry výzkumu Sussexské univerzity zveřejněné v roce 2009.

Nezbývá tedy, než vybrat si z nekonečné nabídky knih a nechat se vtáhnout do poutavého příběhu. Příběhu, který nás může zavést do vesmíru, na všechny světové kontinenty, pod zem i pod hladinu oceánů, do oblak… Výhodou současné doby je, že spousta knih existuje i v elektronické podobě, lehce stáhnutelné do čtečky či všudypřítomného mobilního telefonu. Čtení nám tedy nic nebrání. Hrrr, do něj!

Budete-li mít chuť, napište nám na newsletter@reknistres.cz, jakou zajímavou knihu jste v poslední době četli nebo která kniha je vaše oblíbená. My v redakci jsme za poslední měsíc přečetli knihy: Jsou světla, která nevidíme (Anthony Doerr), Slepá mapa (Alena Mornštejnová), V lese visí anděl (Samuel Bjork) a Písečný muž (Lars Kepler). Vřele doporučujeme.