Co dělají slavní proti stresu – Šárka Konečná

Jogínka a majitelka pražského jógového studia Jógovna, Šárka Konečná,  se s námi podělila o své stresové prožitky a svěřila se, že se stresem bojuje jógou.

 Kdy jste měla svůj první stres a z čeho?

Člověk v dospělém věku postupně zjišťuje, kam až sahá ono kdy a z čeho. Nakonec právě to, co nás stresuje v dnešní době se nese ruku v ruce s tím, co nás vystresovalo před lety. Právě tam sahá onen pramen, základ dalšího stresu. Mé vzpomínky sahají do dětských let, kdy jsem trpěla lehkou dyslexií a musela jsem číst nahlas odstavec v čítance. Paní učitelka seděla se stopkami v ruce za katedrou přede mnou a přes ostré obroučky brýlí, které měla spadlé až na úzké špičce nosu, na mne koukala a vyzývala k četbě. Dlaně se mi potily, ústa vysychala, tváře rudly a za boha živého jsem ze sebe nedokázala vyloudit jediné slovo. Paní učitelka začala významně a hlasitě poklepávat velkým podpatkem o lino. A tak jsem začala. Četla pomalu, zadrhávala se, koktala. Rytmus poklepávání nabíral na síle a já tím byla nervóznější a nervóznější. Můj čas byl samozřejmě nejhorší. Když se na to podíváme hlouběji, zakopaný pes je celý můj život v sebedůvěře a v hodnocení, které mě dokázalo leta letoucí dostat do úzkých a do onoho stresu.

Vaše největší veřejně „publikovatelná“ neřest?

Dnes mi zůstalo jen pití kvalitní kávy a kavárenské povalování.

 Zážitek/kniha/hudba/divadlo/člověk, který zásadně ovlivnil váš život?

Moji rodiče. To, že jsou velmi rozdílní. Můj táta je filozofem a moje máma má ráda dobré jídlo, pohodlí a zábavu. Vyrůstala jsem s oběma vzory žijícími vedle sebe. Občas se hádali, ale stále se milovali a doplňovali se. Jsem vděčná za výchovu, která nešla v šlépějích ani jednoho extrému.

A kniha? Těch je mnoho. Třeba Celestinské proroctví je jedna z prvních knih, která mě velmi ovlivnila a změnila dosavadní chápání světa.

Co, nebo Kdo vám pomáhá proti stresu? Jak se stresem bojujete? Co vám funguje, nebo i selhává? (Rozsah není omezen)

Asi se nebudete divit, když na tuto otázku odpovím, že mi pomáhá jóga. Nejen její asánová praxe, tedy praxe pohybová. Nejen její pránajámické techniky, tedy práce s dechem. Hlavním pomocníkem mi je jógová filozofie a dosahování jógy jako stavu mysli, nikoliv jako zamotané tělo do úzlu či dostání se do povedeného stoje na hlavě. Dle Bhagavadgíty, starého spisu Indie, je jóga definována takto: Sidha sidhyoh samobhūtvā samatvam yoga ucayate. Překlad pak zní: Jóga je balanc mezi stavem mysli v úspěchu i neúspěchu. Zjednodušeně řečeno: Snažit se nemlátit se mezi stěnami pochvaly a výtky. Nebýt závislý na pochvale od ostatních a nehroutit se při něčí výtce naším směrem. Hledat balanc. Klid. Střed. Jak by řekla moje máma, neposrat se ani z jednoho.